Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Digital Smile Design(Gülüş Tasarımı)

  • Anasayfa
  • Digital Smile Design(Gülüş Tasarımı)

Digital Smile Design(Gülüş Tasarımı)

Gülüş tasarımı (smile design), bireyin aynaya baktığında veya güldüğünde kendini nasıl görmek istediği ile diş hekiminin, hekimlik, estetik ve sanatı birlikte uygulayarak, hastanın yaşı, yüz şekli, ten rengi, dudaklar, dişler, diş etleri ve çevre dokuların durumunu dikkate alarak bireye özel ideal gülüşü tasarlaması ve yaratmasıdır.

NEDEN, GÜLÜŞ TASARIMI ?

Dişlerdeki renk, şekil ve kapanış bozuklukları, psikolojik rahatsızlıklara kadar varan problemlere yol açabilmektedir.

Günümüzde, diş hekimliği alanında kullanılan estetik ve restoratif amaçlı yeni malzemelerin gelişmesi, teknolojinin sunduğu olanakların diş hekimliği alanında uygulanması, pek çok, renk, şekil ve pozisyon bozukluklarının tedavisini mümkün hale getirmiştir.

GÜLÜŞ TASARIMINDA NE ÖNEMLİDİR? NEREDEN BAŞLANIR?

Gülüş tasarımı yapılırken, gülüş ifadesini etkileyen faktörler birlikte dikkate alınır. Bu etkenler: Yüz hatlarınız, Cinsiyetiniz, Yaşınız, Gülüşünüzün Simetrisi, Dişlerinizin sıralanışı ve renkleri, Dudaklarınız, Dişetleriniz dir. Bununla birlikte, gülüş dizayna kişinin yüzünün geometrik şekline uygun diş formlarının seçilmesi ile başlanır.

CİNSİYET, DİŞ VE GÜLÜŞ

Kadın ve erkek anatomisi birbirinden farklıdır. Erkeklerde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Alın, burun ve çene ucu orantısı cinsiyetler arasında farklılık gösterir. Kadınlarda geçişler daha yumuşak, burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı yansıma vardır.

Kadın dişlerinin köşeleri daha yumuşak döner, yuvarlık ve ovaldir. Kesici diş kenarları alt dudak eğimini takip eder. Gülme hattı yukarı doğru kavislidir. Ön iki keser diş yandaki dişlerden daha iri ve daha uzundur. Komşu dişlerin köşeleri arasında minik aralıklar vardır.

Erkeklerde ise, ön dört keser diş arasında önemli boy farkları yoktur. Komşu dişler daha düz bir hatta birleşir. Gülme hattı, kadınlara nazaran daha düzdür. Dişlerin hatları düz ve köşeli olup, yer yer kare ve dikdörtgen formludur, daha belirgindir.