Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Dil Yanığına Ne İyi Gelir?

Dil Yanığına Ne İyi Gelir?

Dil Yanığına Ne İyi Gelir?

Dil yanması ya da dil yanığı sık karşılaşılan ve insanların yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Genellikle aşırı sıcak yemek yediğinizde ya da çok sıcak bir şeyler içtiğinizde dil yanığı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yemek yemeden önce ya da içecekleri içmeden önce sıcak ya da soğuk olup olmadığını anlayamayacağımız için dilimiz yanabilir. Dilimiz yandığında ise ortaya çıkan acı bizleri rahatsız edecek seviyelere çıkabilir. Bu acı dindirmek ve tamamen yok edebilmek için uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler vardır.

Dil Yanığı İçin Yapılacak Adımlar

Diliniz yandığında oluşan ağrı ya da sızı dindirmek için ya da yanma sonucunda oluşabilecek şişlikler ya da soyulmaları önleyebilmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Diliniz Yandığında Durumu Abartmadan Sakinleşmeye Çalışın

Dil yanığıyla karşı karşıya kaldığınızda ilk vereceğiniz tepki dilin iyileşmesi süresini hızlandırabilir veya yavaşlatabilir. Bu nedenle diliniz yandığında ilk olarak bir su içerek dilinizde oluşabilecek tahribatı hafifletebilirsiniz. Dilinizde yanıktan kaynaklanan sıcaklığı düşürebilmek ve ağzınızı nemlendirmek için bir bardak su içebilirsiniz. Ayrıca yanık sonucunda oluşan tahribatlı bölgeye bakteriler yerleşebilir, çoğalabilir ve daha çok zarar verebilir. Bu nedenle tükürük akışı ve bakterilerin temizlenmesi oldukça önemlidir. Son olarak yanığın oluşturduğu tahribat iyileşene kadar sıcak yiyecek ve içecekleri tüketmemeye özen gösterin.

Dil yanığı sonucunda oluşan tahribat anında iyileşebilecek bir durum değildir. Bu nedenle dil yanmasından sonrasındaki birkaç gün yumuşak ve ılık şeyler tüketmeye özen gösterin. Bu süreç içerisinde meyveli içecekler, yoğurt, elma püresi gibi çeşitli şeyler tüketilebilir. Bu hafif yiyecekler yanığın oluşturduğu acı hissini hafifletecektir. Bir şeyler yedikten sonra dilinizin tahriş olan bölgesinde parçacıklar kalmaması için ağzınızı su ile çalkalayabilirsiniz.

Tuzlu Su Karışımıyla Ağzınızı Çalkalayın

Diliniz yandığında ortaya çıkan yanma hissi serinledikten sonra ağzınızı tuzlu su karışımıyla çalkalayabilirsiniz. Tuzlu su karışımı antiseptik özelliği sayesinde dilinizde yanma sonrası oluşabilecek olan ağrı ya da şişliği azaltabilir ya da tamamen iyileşmesine yardımcı olabilir.

Diliniz Yandıktan Sonra Oluşan Tahribatı Giderebilmek İçin Bal Yiyebilirsiniz

Bal, antibakteriyel özelliği, iyileştirme işlemini hızlandırması ve birçok farklı özelliği sayesinde birçok farklı hastalık için önerilen bir nimettir. Balı insanlar tarihler boyunca yanık tedavilerinde kullanmışlardır. Bu nedenle dilinizdeki yanıkların ya da oluşan tahribatın iyileşebilmesi için bal tüketebilirsiniz. Ancak balı tükettikten sonra dişlerinizde şeker kalmaması için ağzınızı temizlemelisiniz. Bunun için dişlerinizi fırçalayabilir ve ağız gargaraları kullanabilirsiniz.